10.1.11. Idézőjel
Idézőjelet használunk folyó szövegben szöveg idézésekor, fogalommeghatározásokban a meghatározandó kifejezés, valamint helyesbítésekben a régi és az új szövegrész kiemelésére.
„[…]” »[…]« ’[…]’
Az elsődleges idézőjel kezdő jele alsó helyzetű, 99-es alakú, berekesztő párja ugyanilyen formájú, de felső helyzetben van. A másodlagos idézőjelet, az ún. lúdlábat idézeten belüli idézőjelként használjuk, a kezdő jel „nyílhegye” jobbra, a berekesztőé balra, vagyis a közrezárt részre mutat, ellentétben a francia elsődleges idézőjellel. A harmadlagos idézőjel (félidézőjel) a következő a hierarchiában, két jele egymással egyező irányú, a kezdő és a záró idézőjel egyaránt 9-es alakú.
Fogalommeghatározásokban a meghatározandó kifejezés idézőjelben szerepel, nem dőlt betűvel.
Helyesbítésekben a régi és az új szövegrész idézőjelben van, kivéve, ha az egész jogi aktust helyesbítjük (lásd a 10.7.1. pontot):
a következő szövegrész: „[…]”
helyesen: „[…]”.
Folyó szövegben szöveget idézőjelben idézünk, újság vagy kiadvány címét pedig dőlt betűvel. Dőlt betűvel írjuk a latin kifejezéseket is.
A toldalékot is kurziváljuk, kivéve, ha kötőjellel kapcsolódik a címhez:
Ezt az együttes fellépést az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.
[…] a Le Monde-ban […]
Idézőjelbe tett, határozott névelővel kezdődő dokumentumcímek esetében a névelő az idézőjelen belül szerepel:
„Az EU jövője” című dokumentum szerzője
Lásd még a 4.2.3. pontot (idézőjelek) és az 5.10. pontot (az idézetek központozása). A címek írásmódjával és toldalékolásával kapcsolatban lásd a 10.2. pontot.